FESTIWAL PRESTO 2024

DOCENIAĆ. Nie oceniać.

 

dowiedz się więcej

 

scroll

 

Drodzy Uczniowie!

Szanowni Rodzice i Nauczyciele!

Pierwsza edycja Festiwalu PRESTO odbywała się w maju 2017 roku w Zduńskiej Woli. PRESTO jest młodszym bratem Festiwalu FORTE, który był pierwszym zorganizowanym przez nas tego typu wydarzeniem. Odbywające się w ramach tego Festiwalu konkursy (w latach 2017, 2018 i 2019) dla uczniów szkół muzycznych I stopnia miały zasięg międzynarodowy. W roku 2020 Festiwal nie odbył się z uwagi na pandemiczne obostrzenia. W roku 2021 piąta edycja Festiwalu PRESTO odbyła się w rzeczywistości wirtualnej i zgromadziła 418 wykonawców, a rok później 353 uczestników.

 

Co jest misją i celem tego wydarzenia? Realna zmiana sposób patrzenia na edukację muzyczną dzieci. Uświadamianie rodziców, uczniów i nauczycieli jak może wyglądać proces edukacji muzycznej, by wspierał spełnianie młodzieńczych marzeń. By kłaść nacisk na relacje, na empatię, docenianie, a nie ocenianie. Uważamy, że nie rywalizacja z innymi jest potrzebna dzieciom i młodzieży (zresztą i nam dorosłym też) w rozwijaniu swoich pasji. Tym bardziej nie w dziedzinie sztuki, którą jest muzyka. Konkursy w ramach Festiwalu są okazją do zbierania doświadczeń i to jest najważniejsze. Stworzenie przestrzeni przyjaznej młodym artystom do tego by oswajać się ze sceną, publicznością czy obiektywem kamery. Na naszych konkursach nie ma miejsc i punktów. Doceniamy wykonaną pracę, a nie tylko jej efekt, który w przypadku występów na scenie może różnić się od efektu przewidywanego (bo stres, bo gorszy dzień, złe samopoczucie). Dlatego przyznajemy nagrody uczestnictwa - bo wierzymy w to, że gracie najlepiej jak w danym momencie możecie, że włożyliście w przygotowanie się dużo wysiłku i pracy oraz mieliście w sobie tyle odwagi, by swoim występem podzielić się z innymi. Konkurs w ramach Festiwalu PRESTO wyróżnia także skład jury. Zasiadają w nim bowiem nauczyciele pracujący na codzień w szkołach muzycznych, znający doskonale literaturę oraz specyfikę pracy. Grono laureatów i wyróżnionych jest szerokie, natomiast nie publikujemy w internecie list z wynikami celowo. Chcielibyśmy by młodzi ludzie, potrafili doceniać siebie, za to kim są i cieszyć się ze swoich sukcesów, a nie patrzeć na nie przez pryzmat innych.

Jako jedyni organizatorzy konkursów online o zasięgu ogólnopolskim wysyłamy przesyłki z drukowanymi dyplomami, programami konkursu w formie książeczek oraz nagrody uczestnictwa dla każdego, kto wziął udział w tym wydarzeniu. 

 

 

Dlatego:
- jeśli brakuje Ci możliwości wyjścia na scenę i zagrania dla publiczności,
- jeśli chcesz pokazać swój talent oraz muzyczne postępy,
- jeśli szukasz motywacji do ćwiczenia,
- jeśli cenisz swój czas i nie chcesz poświęcać go na dojazdy,
- jeśli uwielbiasz lizaki (bo to one są słodkim elementem festiwalu PRESTO)

... weź udział w konkursie w ramach Festiwalu PRESTO.

O wrażeniach uczestników, ich rodziców i nauczycieli z poprzednich edycji festiwali online możesz poczytać na naszym profilu Facebook: https://www.facebook.com/ImpresariatMuzyczny 

Do usłyszenia i zobaczenia na ekranie!

Jan Romanowski