FESTIWAL FORTE 2024

Docenimy TWÓJ wysiłek.

Jedyny konkurs, gdzie wartościową nagrodę otrzymuje każdy uczestnik.

 

 

scroll

! Dzieci i młodzież, których rodzina ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi są zwolnione z opłaty - prośba o kontakt mailowy w tej sprawie.

 

Tutaj znajdziesz regulamin Konkursu.

Chcesz się zapisać na Konkurs? 

 

Szanowni Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!

Doceniać. Nie oceniać.

To hasło jest naszym drogowskazem. Od samego początku, czyli 2016 roku - założeniem Festiwalu FORTE było motywowanie dzieci i młodzieży, dawanie im impulsu do pracy, stwarzanie szansy na występ przed publicznością i tworzenie okazji do spotkań i poznawania rówieśników z muzycznego świata.
W naszym poostrzeganiu edukacji muzycznej rywalizacja o miejsca na podium nie jest potrzebna. Zamiast motywować często miewa skutek odwrotny (wiemy to z doświadczenia jako uczniowie szkół muzycznych i jako pedagodzy obserwujący ten proces z drugiej strony). Ta sama obserwacja pokazuje jednak, że cel jakim jest samo wystąpienie na konkursie wpiera zaangażowanie. W tym czasie uczniowie potrafią często przeskoczyć samych siebie, pracować z głową i osiągać piękne efekty. Dlatego właśnie ten etap chcemy doceniać. Przygotowanie, chęci i motywację. Nie ich skutek w postaci jednego występu. 

Liczy się jedynie droga. To ona trwa, a nie cel, który jest złudzeniem wędrownika, kiedy idzie od jednego grzbietu góry ku drugiemu, tak jakby osiągnięty cel miał jakiś sens. Antoine de Saint-Exupéry, "Twierdza"


Każdy kolejny konkurs, stawanie na scenie czy przygotowania nagrania to bezcenne doświadczenie. Dla dzieci i młodzieży grających na instrumentach możliwość prezentowania siebie jest podstawowym warunkiem rozwoju. Tylko dzięki występom publicznym oswajają się tremą, obywają ze scenicznym savoir vivre. Z każdą kolejną prezentacją stają się bardziej pewni siebie i swoich umiejętności. Także przygotowania nagrania, sam proces jego tworzenia, wybór najlepszej wersji mają ogromne znaczenie w procesie doskonalenia siebie jako artysty - pozwalają bowiem spojrzeć na siebie oczami widza, usłyszeć siebie tak jak słyszą to odbiorcy. Dzięki czemu tworzymy warunki do samodoskonalenia.

Ten konkurs jest właśnie po to - by był kolejnym (lub właśnie pierwszym) doświadczeniem, konfrontacją siebie z szerszą publicznością. 

Ten konkurs ma dawać radość i satysfakcję wszystkim uczestnikom, nie tylko laureatom. Dlatego każdy otrzymuje pokonkursową przesyłkę zawierającą taką samą nagrodę uczestnictwa. 

Przestrzeń warsztatowa jest z kolei miejscem budowania świadomości na różnych płaszczyznach artystycznego życia. Wiedza i doświadczenie, którym dzielą się nasi specjaliści pomaga dorosłym - nauczycielom i rodzicom - stworzyć lepsze warunki do rozwoju młodych talentów. 

Kilka słów o dziewięcioletniej historii Festiwalu FORTE. W latach 2016-2019 Festiwal odbywał się w murach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli. W roku 2020 z uwagi na pandemiczne obostrzenia Festiwal odbył się w rzeczywistości wirtualnej, gromadząc 327 uczestników konkursu i ponad 60 uczestników warsztatów doskonalących dla nauczycieli. Od tego czasu pozostaliśmy przy tej formule, dając tym samym możliwość prezentacji i poczucia docenienia szerszemu gronu młodych muzyków.

Dbaj o siebie i "do zobaczenia" na Festiwalu.