FESTIWAL FORTE

rok 2023

DOCENIAĆ. Nie oceniać.

Dowiedz się więcej

 

scroll

Tutaj znajdziesz regulamin Konkursu. Przedłużony termin zgłoszeń!

Chcesz się zapisać na Konkurs? 

Szanowni Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!

Doceniaj. Nie oceniaj.

To hasło jest naszym drogowskazem. Od samego początku założeniem Festiwalu FORTE było motywowanie dzieci i młodzieży, dawanie im impulsu do pracy, stwarzanie szansy na występ przed publicznością i tworzenie okazji do spotkań i poznawania rówieśników z muzycznego świata.
W naszym poostrzeganiu edukacji muzycznej rywalizacja o miejsca na podium nie jest potrzebna. Zamiast motywować często miewa skutek odwrotny (wiemy to z doświadczenia jako uczniowie szkół muzycznych i jako pedagodzy obserwujący ten proces z drugiej strony). Ta sama obserwacja pokazuje jednak, że cel jakim jest wystąpienie na konkursie wpiera zaangażowanie. W tym czasie uczniowie potrafią często przeskoczyć samych siebie, pracować z głową i osiągać piękne efekty. Dlatego właśnie ten etap chcemy doceniać. Przygotowanie, chęci i motywację. Nie ich skutek w postaci jednego występu. 

Każdy kolejny konkurs, stawanie na scenie czy przygotowania nagrania to bezcenne doświadczenie. Dla dzieci i młodzieży grających na instrumentach możliwość prezentowania siebie jest podstawowym warunkiem rozwoju. Tylko dzięki występom publicznym oswajają się tremą, obywają ze scenicznym savoir vivre. Z każdą kolejną prezentacją stają się bardziej pewni siebie i swoich umiejętności. Także przygotowania nagrania, sam proces jego tworzenia, wybór najlepszej wersji mają ogromne znaczenie w procesie doskonalenia siebie jako artysty - pozwalają bowiem spojrzeć na siebie oczami widza, usłyszeć siebie tak jak słyszą to odbiorcy. Dzięki czemu tworzymy warunki do samodoskonalenia.

Ten konkurs jest właśnie po to - by był kolejnym (lub właśnie pierwszym) doświadczeniem, konfrontacją siebie z szerszą publicznością. 

Ten konkurs ma dawać radość i satysfakcję wszystkim uczestnikom, nie tylko laureatom. Dlatego każdy otrzymuje pokonkursową przesyłkę zawierającą taką samą nagrodę uczestnictwa. 

 

Przestrzeń warsztatowa jest z kolei miejscem budowania świadomości na różnych płaszczyznach artystycznego życia. Wiedza i doświadczenie, którym dzielą się nasi specjaliści pomaga dorosłym - nauczycielom i rodzicom - stworzyć lepsze warunki do rozwoju młodych talentów. 

Czekamy na Was!

 

Dbaj o siebie i "do zobaczenia" na Festiwalu.