FESTIWAL FORTE
rok 2021 - EDYCJA ONLINE
DOCENIAĆ. Nie oceniać.

Dowiedz się więcej

 

scroll

 

Szanowni Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!

Doceniaj. Nie oceniaj. To hasło jest naszym drogowskazem. Od początku założeniem Festiwalu FORTE było motywowanie dzieci i młodzieży, dawanie im impulsu do pracy, stwarzania szansy na występ przed publicznością i tworzeniem okazji do spotkań i poznawania rówieśników z muzycznego świata. W naszym poostrzeganiu edukacji muzycznej rywalizacja o miejsca na podium nie jest potrzebna. Zamiast motywować często miewa skutek odwrotny (wiemy to z doświadczenia jako uczniowie szkół muzycznych i jako pedagodzy obserwujący ten proces z drugiej strony). Ta sama obserwacja pokazuje jednak, że cel jakim jest wystąpienie na konkursie motywuje jak nic innego. W tym czasie uczniowie potrafią często przeskoczyć samych siebie, pracować z głową i osiągać piękne efekty. Dlatego właśnie ten etap chcemy doceniać. Przygotowanie, chęci i motywację. Nie ich skutek w postaci jednego występu. 

Każdy kolejny konkurs, stawanie na scenie czy przygotowania nagrania to bezcenne doświadczenie. Dla dzieci i młodzieży grających na instrumentach możliwość prezentowania siebie jest podstawowym warunkiem rozwoju. Tylko dzięki występom publicznym oswajają się tremą, obywają ze scenicznym savoir vivre. Z każdą kolejną prezentacją stają się bardziej pewni siebie i swoich umiejętności. Także przygotowania nagrania, sam proces jego tworzenia, wybór najlepszej wersji mają ogromne znaczenie w procesie doskonalenia siebie jako artysty - pozwalają bowiem spojrzeć na siebie oczami widza, usłyszeć siebie tak jak słyszą to odbiorcy. Dzięki czemu tworzymy warunki do samodoskonalenia.

Ten konkurs jest właśnie po to - by był kolejnym (często pierwszym) doświadczeniem, konfrontacją siebie z szerszą publicznością. 

Ten konkurs ma dawać radość i satysfakcję wszystkim uczestnikom, nie tylko laureatom. Dlatego każdy otrzymuje pokonkursową przesyłkę zawierającą taką samą nagrodę uczestnictwa. 

 

Przestrzeń warsztatowa jest z kolei miejscem budowania świadomości na różnych płaszczyznach artystycznego życia.

Czekamy na Was!

 

Trzymajcie się zdrowo i "do zobaczenia" na Festiwalu.