Warsztaty doskonalące - WEBINARY -

dla nauczycieli gry na instrumencie oraz studentów

 

 

Zapraszamy nauczycieli gry na instrumentach do wzięcia udział w warsztatach online. Spotkania odbywać się będą za pośrednictwem platformy ZOOM. Udział w warsztatach jest płatny. Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Promocja - dla nauczycieli chcących wziąć udział we wszystkich warsztatach - cena wynosi 185 zł. 

Uczestnicy warsztatów otrzymają fakturę oraz przesyłkę z zaświadczeniem. 

 

 

poniedziałek, 6 marca 2023, godz. 9:00

Wykonawstwo historyczne w kontekście nauczania w szkołach muzycznych I i II stopnia.

dr hab. Jan Romanowski 

cena: 75 zł - ZAPISZ SIĘ

W trakcie warsztatu będziemy odnosić się do wykonawstwa historycznego w oparciu o dostępne nagrania i literaturę. Porozmawiamy o estetyce brzmienia i sposobach kształtowania dźwięku. Poszukamy w muzyce dawnej taneczności oraz charakterystycznej retoryki, których świadomość przydatna jest na każdym poziomie nauczania.

 

dr hab. Jan Romanowski - skrzypek, pedagog

W Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy prowadzi klasę skrzypiec oraz wykłada przedmioty: Metodyka przedmiotu głównego oraz Literatura specjalistyczna. Od ponad 20 lat uczy gry na skrzypcach i altówce dzieci, młodzież i studentów. 25 listopada odbędzie się premiera solowej płyty CD z 6 Kaprysami na skrzypce solo napisanymi przez Fryderyka Augusta Duranowskiego, zwanego polskim Paganinim. W listopadzie 2022 dokonał prawykonania Sonat na dwoje skrzypiec skomponowanych przez Jaremę Jarosińskiego w ramach programu Zamówienia kompozytorskie.

 

wtorek, 7 marca 2023, godz. 9:00

Skąd się biorą wady postawy u muzyków? 

mgr Michał Preinl 

cena: 75 zł - ZAPISZ SIĘ

Gra na instrumencie wiąże się z określoną postawą, w której muzycy przebywają wiele godzin podczas ćwiczeń. Podczas wykonywania utworu powinniśmy utrzymywać statyczną pozycję środka ciała połączoną z maksymalnie precyzyjnymi ruchami kończyn, a przede wszystkim dłoni i palców. Jeśli nie potrafimy osiągnąć takiej pozycji ergonomicznie, nasze ciało uruchamia mechanizmy kompensacyjne. Jakie i z jakim skutkiem dla naszego ciała - o tym opowiemy podczas tego godzinnego webinaru. 

 

mgr Michał Preinl - fizjoterapeuta, terapeuta manualny, muzyk

Tytuł magistra fizjoterapii uzyskał na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie perkusji. Dyplomowany Terapeuta Manualny MT1. Założyciel FizjoMuz - pierwszego w Polsce gabinetu fizjoterapii specjalizującego się w profilaktyce przeciążeń zawodowych, terapii urazów i dysfunkcji narządu ruchu muzyków.

Podczas pracy z pacjentem łączy doświadczenie muzyka z wiedzą i praktyką fizjoterapeuty. Swoją kwalifikacje ciągle zwiększa uczestnicząc w licznych kursach i konferencjach, z których wiodącym jest Ortopedyczna Terapia Manualna wg standardów IFOMPT. W życiu prywatnym szczęśliwy Mąż i Ojciec. Instruktor i pasjonat narciarstwa alpejskiego. 

 

środa, 8 marca 2022, godz. 9:00

Trening mentalny wykonawcy: koncentracja i pamięć.

dr Julia Kaleńska-Rodzaj 

cena: 75 zł - ZAPISZ SIĘ

Trudności ze skupieniem uwagi pojawiać się mogą w warunkach niedoboru (ćwiczenie w domu) lub nadmiaru bodźców (występowanie na scenie). Celem spotkania jest wyjaśnienie jak funkcjonuje uwaga wykonawcy oraz zaprezentowanie ćwiczeń rozwijających umiejętność skupienia się i uspokojenia umysłu i ciała w dowolnych warunkach. Mam nadzieję, że krótkie ćwiczenia, wykonywane podczas zajęć, pozwolą szybko ocenić efekty i zainspirują nauczycieli do wprowadzania dalszych modyfikacji uwzgledniających indywidualne potrzeby wychowanków.

dr Julia Kaleńska-Rodzaj - psycholog muzyki

Adiunkt w Katedrze Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, muzyk (klasa fortepianu, śpiewu), założycielka Krakowskiego Ośrodka Doradztwa dla Artystów "KODA". Specjalizuje się w psychologii muzyka, zwłaszcza w zagadnieniach sukcesu wykonawczego. Od 2008 r. prowadzi w Krakowie indywidualne konsultacje, warsztaty i wykłady w zakresie radzenia sobie z tremą dla muzyków - nauczycieli, uczniów i studentów, realizując własne autorskie programy, m. in. „Oswoić tremę”, „Efektywny wykonawca”. Autorka książki „Psychologia tremy. Teoria i praktyka” (PWN, 2021).